Site icon صبا پیامک

سامانه پیامک

معرفی سامانه پیامک

سامانه پیامک:

  در شبکه تلفن همراه، تبادل پیامک بین دو دستگاه موبایل به صورت غیرمستقیم و از بستر شبکه GSM انجام می‌شود بدین صورت که ابتدا پیامک از سوی فرستنده به مرکز پیام اپراتور تحویل می‌شود و در مرحله بعدی مرکز پیام، مخاطب را جستجو کرده و پیامک را به وی تحویل می‌دهد.

تنظیمات شماره مرکز پیام در همه گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد و هر اپراتور شماره مرکز پیام مختص به خود را دارد. اگر این شماره تغییر کند کاربر قادر به ارسال پیامک نخواهد بود.

فرآیند ارسال عادی پیامک، روی شبکه تلفن همراه ترافیک ایجاد می‌کند. برای کاهش این ترافیک، اپراتورها بستر ارتباطی جداگانه‌ای فراهم کرده‌اند که مرحله اول ارسال پیامک، یعنی تحویل پیامک از فرستنده به مرکز پیام به جای استفاده از شبکه تلفن همراه، از بستر اینترنت انجام شود.

به عبارت ساده می‌توان گفت سامانه پیامک نقش تامین کننده ارتباط اینترنتی با مرکز پیام اپراتورها و انتقال پیامک به مرکز پیام را به عهده دارد.

تا اینجا مسئله ترافیک شبکه مدیریت شده اما مشکل دیگری به وجود می‌آید. یک پیامک شامل سه عنصر مهم است:

 1. شماره گیرنده
 2. متن پیام
 3. شماره فرستنده

در هنگام ارسال پیامک با تلفن همراه، کاربران همیشه شماره مخاطب و متن پیام را وارد می‌کنند و شماره فرستنده همان شماره موبایل کاربر است. حالا اگر قرار باشد ارسال پیامک از بستر اینترنت انجام شود، شماره فرستنده چگونه مشخص می‌شود؟

برای حل این مسئله شماره مجازی یا short code تعریف شده که ساختار متفاوتی با شماره موبایل دارند و فقط برای ارسال و دریافت پیامک قابل استفاده هستند.

نیازهای تجاری و لزوم اعتبار بخشی به ارسال کنندگان پیام، موجب شده قابلیت جایگزین کردن شماره مجازی با یک واژه لاتین هم توسط اپراتورها فراهم شود

  :

 1. نقش نرم افزار اولا برقراری ارتباط کاربر با شبکه تلفن همراه و دوماً ارائه ابزارهای مورد نیاز کاربر برای مدیریت ارسال و دریافت پیامک است.
 2. شماره مجازی یا short code جایگزینی برای شماره موبایل است. پیامک‌های ارسالی با این شماره ارسال می‌شوند و پیامک‌هایی که از سوی مخاطبان به این شماره ارسال می‌شوند، توسط نرم افزار دریافت شده و در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.
 3. ارسال پیامک مستلزم پرداخت هزینه است که معمولا به صورت پیش‌پرداخت وصول می‌شود یعنی ابتدا حساب کاربری شارژ می‌شود و هزینه پیامک‌های ارسالی از موجودی اعتبار یا شارژ کاربر کسر می‌گردد.

  وقتی برای خرید سامانه پیامک اقدام می‌کنید، قطعاً کیفیت سامانه پیام کوتاه، سرعت ارسال پیامک، سادگی استفاده، زیبایی شماره مجازی، هزینه‌های اولیه و هزینه جاری اهمیت دارد. هر کدام از این موارد دامنه وسیعی دارند که در مطالب آتی تک تک موارد فوق را تشریح خواهیم کرد. حتی اگر کاربر سامانه پیام کوتاه صباپیامک هستید، پیشنهاد می کنیم مطالب مرتبط با این متن را بخوانید تا از دریچه ای متفاوت دنیای پیام رسانی را ببینید.

نکته دوم - نرم افزار ارسال پیامک:

  نرم افزار ارسال پیامک مثل هر نرم افزار دیگری می‌تواند در پلتفرم های مختلف و با زبان‌های گوناگون برنامه‌نویسی پیاده شود. واقعیت این است که نرم افزار یا همان سامانه پیامک نقش تسهیلگر را برای کاربران بازی می‌کند وگرنه با استفاده از درخواست‌های http در مرورگر وب هم می توان پیامک ارسال کرد!

در روزگاری که همه چیز به سمت آنلاین شدن می‌رود بهترین گزینه سامانه تحت وب است که نیازی به نصب ندارد و با هر دستگاهی قابل دسترسی است اما در بازار هنوز هم نسخه ویندوزی، نسخه قابل نصب روی هاست شخصی و نسخه موبایلی یافت می‌شود.

  یادآوری این نکته ضروری است که در سامانه‌های پیشرفته از PWA پشتیبانی می‌شود تا امکان نصب روی ویندوز و تلفن همراه فراهم شود. در این حالت نحوه نصب و به‌روزرسانی نرم افزار در ویندوز و تلفن همراه از آنچه در گذشته و در حالت Native وجود دارد کاملا متفاوت است.

  به هر حال سامانه پیامک با اینترنت مرتبط است بنابراین ویژگی های یک سامانه تحت وب نظیر Ping، UpTime ، منابع سخت افزاری، توانایی پاسخگویی همزمان به کاربران متعدد و امثال آن اهمیت دارد.

پ) عناوین سازمانی و تجاری:

  استفاده از اسامی نهادهای حکومتی، سازمان‌ها و برندهای تجاری در متن پیامک صرفاً محدود به همان مجموعه می‌باشد و سایر کاربران مجاز به ارسال پیامک به نیابت از آن‌ها نیستند.

ت) محتوای غیرمجاز تجاری:

  ارسال پیامک تبلیغاتی در موارد ذیل مجاز نمی‌باشد:

 1. وام و تسهیلات
 2. اخذ اقامت و پاسپورت سایر کشورها
 3. محصولات توانبخشی و پیشگیری جنسی
 4. خدمات آرایشی و زیبایی پزشکی و غیرپزشکی
 5. خدمات عبور از فیلترینگ اینترنتی
 6. تبلیغات قمار و شرط بندی و بسترهای مرتبط
 7. تبلیغات مربوط به صرافی ارزهای خارجی و دیجیتالی
 8. تشویق به پرداخت آنلاین
 9. معرفی کانال، گروه یا صفحات شبکه‌های اجتماعی خارجی و داخلی

ث) کنترل هوشمند محتوا:

  در راستای صیانت از حقوق کاربران سامانه و پیشگیری از قطع بی‌ضابطه خدمات از سوی پروایدرهای شریک تجاری، متن تمامی پیامک‌های ارسالی کاربران توسط سامانه کنترل می‌گردد و با تشخیص خودکار سیستمی از ارسال پیامک‌هایی که حاوی محتوای نامناسب تشخیص داده شوند جلوگیری می‌گردد.

ج) ارسال لینک:

  به منظور پیشگیری از فیشینگ و ترویج محتوای نامناسب، ارسال پیامک حاوی لینک منوط به احراز دلیل قاطع و تامین شرایط اختصاصی به ازای هر کاربر درباره سلامت محتوای مقصد لینک است بنابراین به صورت پیش‌فرض پیامک‌های حاوی لینک برای مخاطبان ارسال نمی‌شود.

چ) دامنه پیامک تبلیغاتی:

  پیامک حاوی متن تبلیغاتی صرفاً برای مخاطبانی ارسال می‌شود که شماره خود را در لیست سیاه تبلیغات قرار نداده باشند. روال مسدود کردن پیامک تبلیغاتی در اپراتورهای مختلف تلفن همراه متفاوت است و ممکن است اپراتور رأساً اقدام به قرار دادن شماره مشترکین خود در لیست سیاه نموده باشد. در هر حال مخاطب می‌بایست نسبت به دریافت یا عدم دریافت پیامک تبلیغاتی رضایت داشته باشد و در صورت طرح شکایت در مراجع قانونی که البته نیازمند پیگیری و تلاش فراوان است، ارائه مستنداتی که نشان دهنده تمایل مخاطب به دریافت پیامک از کاربر، ضروری است در غیر این صورت تبعات و دردسرهای فراوانی برای کاربر سامانه پیامک به دنبال خواهد داشت.

ح) پیامک خدماتی:

  ماهیت ارسال پیامک خدماتی، اطلاع‌رسانی رویدادهایی است که مخاطب با میل خود یا الزام نهادهای خدماتی و حکومتی دریافت می‌نماید. ارسال پیامک خدماتی نباید ماهیت ارسال انبوه یا تبلیغات داشته باشد و طبیعتاً اطلاعات مخاطب در متن آن‌ها درج می‌گردد. همچنین کاربر موظف است در صورت عدم تمایل یک مخاطب نسبت به دریافت مجدد پیامک از سوی کاربر، بلافاصله اقدامات مقتضی برای حذف شماره مخاطب از لیست مخاطبان خود را معمول نماید تا جنبه مزاحمت موضوع مرتفع گردد.

خ) افشای محتوای پیامک‌ها:

  متن پیامک‌های ارسالی کاربران و مخاطبان آن‌ها از نظر صباپیامک محرمانه تلقی می‌شود و دسترسی اشخاص ثالث به آن‌ها حتی در مورد ضابطان قضایی، فقط و فقط با دستور مکتوب مقام قضایی امکانپذیر است.

* به‌روزرسانی‌ها و تغییرات آتی:

  ما در سامانه پیام کوتاه صباپیامک برای حفظ حقوق کاربران و رعایت مقررات قانونی خود را ملزم به اصلاح و بهبود این سیاست‌ها مطابق شرایط کشور و ضوابط قانونی می‌دانیم. هر گونه تغییرات در موارد فوق ضمن درج در این صفحه، از طریق پیامک نیز به کاربران اطلاع‌رسانی می‌گردد.

خروج از نسخه موبایل